Uzávěrka projektového kola se blíží, čas už máš jen do 18. července. Nyní je tedy ta nejlepší chvíle začít na projektu pracovat. Získáš tak čas navíc, který můžeš věnovat jeho závěrečné úpravě.
Pokud ještě nejsi v projektovém kole, nebo teprve uvažuješ o přihlášení do Expedice, pak by ti mohly pomoct následující články:
Může tě zajímat:
Hned na začátek je důležité říct, že každá odbornost má své vlastní požadavky na obsah projektu a na závěrečný formát celé práce. Tyto požadavky jsou zcela zásadní a najdeš je vždy na konci zadání projektu v části „Forma odevzdání.“ V první řadě se tedy řiď zadáním projektu, potom se můžeš inspirovat v tomto článku.
Úvod odevzdávané práce
Každá práce bude působit lépe, jakmile bude mít úvodní stránku. Ta by měla obsahovat jen a pouze následující informace, všechny uprostřed stránky:
Logo Expedice – na začátku může být logo Expedice (ke stažení zde)
Titulek práce – zde může být téma projektu, text zadání
Tvé jméno a příjmení
Datum
Odbornost
Na úvodní stránce by nemělo být číslo stránky
Nadpisy a obsah
Pokud chceš vkládat nadpisy, pak je dobré použít ty, které už jsou předpřipravené v textovém editoru. Díky tomu pak můžeš snáz vytvořit seznam kapitol. Seznam kapitol vytvářej jen v případě, že budeš mít nad 10 kapitol/podkapitol.
Zalamování
Pokud chceš začít další stránku, tak nech tlačítko enter hezky v klidu. Místo toho raději použij možnost zalamování stránek, kterou má Word i OpenOffice. Hlavně si tím ušetříš práci při dalších úpravách textu.
Číslování stránek
Do svého textu určitě vlož čísla stránek.
Formátování textu
Nastav si zarovnání textu tak, aby na obou stranách končil na stejném místě. Hned tak bude přehlednější. Nepoužívej příliš malé ani příliš velké písmo, ideální je velikost 11-12. Dále nepoužívej speciální fonty, které by velitelé nemuseli mít, vyhneš se tak znehodnocení tvé práce. Naopak můžeš zkusit použít řádkování 1.5, není to nutnost, ale pokud se to k tvé práci bude hodit, tak proč ne.
Pozor na hrubky
Ujisti se, že před odevzdáním svou práci ještě jednou projdeš a zkontroluješ od hrubek a překlepů. Nejlepší bude, pokud ji dáš přečíst ještě někomu dalšímu, třeba rodičům nebo kamarádovi, který je machr na češtinu. Hodně chyb může i skvělému projektu zkazit šanci na postup, tak si je ohlídej.
Obrázky
Pokud chceš do textu vložit obrázky, tak u nich nezapomeň nastavit obtékání textu. Snaž se nemít obrázky přes celou stránku (to je raději označ a pošli zvlášť).
Popisky tabulek a obrázků
Obrázky a tabulky vždy očísluj a pojmenuj, piš kurzívou, např. „Tab. 1: Naměřené hodnoty XXX.“
Zdroje
Naprosto zásadní částí práce jsou zdroje. Pro tvorbu tvého projektu jich určitě bylo potřeba, proto se ujisti, že je všechny uvedeš na konci práce a případné citace označíš v textu. S tvorbou citací ti navíc může pomoct tato stránka: https://www.citace.com.
Online úložiště
Pokud je potřeba práci nahrát na online úložiště, tak použijte například Google Drive nebo uložto, úložiště typu úschovna jsou totiž časově omezená.
Pojmenování souboru
Některé odbornosti mají v zadání přímo napsáno, jak máš projekt pojmenovat, všichni ostatní mohou svůj projekt pojmenovat takto Zkratka Odbornosti2018_JmenoPrijmeni, tedy např. FYZ2018_JanaNovakova.
Zkontroluj si, co chce velitel
Na závěr si ještě jednou zkontroluj, že máš vše, co po tobě chtěl velitel. Projdi si všechny části zadání a ujisti se, že v tvé práci nic nechybí. Dej si dohromady všechny soubory a potom můžeš projekt odevzdat.
Všem účastníkům držíme palce, už se těšíme na Vaše práce a opět platí, že své velitele vždy můžete kontaktovat s dotazy.