Odbornost konstruktér
Při výpravě na Mars jsou astronauté po dlouhou dobu v stísněných prostorách v kosmické lodi či marsovské základny. Ta se na dlouhou dobu stává jejich pracovištěm a zároveň i domovem daleko od všeho, co je jim na Zemi blízké. Je právě úkolem konstruktéra, aby pro posádku vytvořil kvalitní a příjemné prostředí, které bude vhodné pro práci i odpočinek. Zároveň se ale zaměřuje i na to, jak by měly fungovat jednotlivé systémy zajišťující přežití posádky a fungování kosmické lodi či základny.
V této odbornosti nejde o to vymýšlet do detailu všechny systémy, ale spíše přijít s konceptem řešení nějakého problému, jako třeba: „Jak udělat pro astronauty během dlouhého letu příjemné prostředí?“, „Jaké systémy musí skafandr mít, aby zajistil životní funkce astronauta?“, „Jak zajistit základně na Marsu energii?“…
Návrhy konstruktérů musí být po technické stránce funkční, a přece i krásné a nápadité. V minulosti jsme třeba navrhovali základnu na Marsu, vymýšleli skafandr pro operace na jeho povrchu, navrhovali sondu pro průzkum planety či orbitální stanici.
V projektovém kole jde většinou o teoretický návrh s rozpracováním různých systémů, společně s vytvořením modelu z běžně dostupných materiálů. Na semifinále se pak snažíme vše rozvést, diskutujeme nad jednotlivými možnostmi a krom jiného třeba i vyrábíme finální model na 3D tiskárně.
Konstruktér tak trochu spojuje ostatní odbornosti a zejména během simulace využívá svých širokých znalostí a všeobecného přehledu k tomu, aby pomáhal ostatním – ať už je to zrovna konstrukce marsovského roveru či třeba automatické zahrádky. Pokud se tedy rád/-a učíš novým věcem, přemýšlíš nad řešením nejrůznějších problémů a jsi týmový hráč, pak je odbornost konstruktéra pro tebe určitě to pravé!