Expedícia Mars 2021 práve odštartovala! Do 25. júla sa môžu študenti z Českej a Slovenskej republiky prihlásiť do 18. ročníka súťaže Expedícia Mars. V rámci nej organizátori nájdu a podporia tých najtalentovanejších študentov z celej Českej a Slovenskej republiky. Účastníci súťaže v jej priebehu navrhnú experiment pre let stratosférického balóna, finalistov taktiež čakajú exkurzie do rôznych vedeckých a technických inštitúcií a piati najlepší zažijú 100-hodinový simulovaný let na Mars. Prihlásiť sa môžete TU.

               „V Expedici hledáme mladé talenty se zájmem o přírodní vědy, vesmír a techniku. Snažíme se je zábavnou formou vzdělávat a podporovat v dalším rozvoji,“  povedal veliteľ súťaže Michal Vyvlečka, ktorý je bývalým účastníkom súťaže a v súčasnosti získava doktorát na univerzite vo Viedni.

               Súťažiaci musia najprv absolvovať domáce kolá. Tento rok však budú internetové kolá iné ako posledné roky. Vzhľadom na náročný školský rok, ktorý väčšinou prebiehal dištančne, sa organizátori rozhodli prispôsobiť projekty tak, aby ich vypracovanie nevyžadovalo veľa času stráveného za počítačom. Namiesto vypracovania niekoľkostranovej písomnej práce účastníci absolvujú online pohovor, v rámci ktorého predstavia 5-minútovú prezentáciu s odbornou tematikou. Tá sa bude podľa výberu odbornosti týkať biológie, fyziky, inžinierstva, konštruktérstva či popularizácie vedy a techniky.

Z internetového kola bude potom skupina 25 najlepších účastníkov pozvaných na 4-dňové semifinále.

               „Minulý rok museli naši semifinalisté v rámci týmů čelit mnohým problémům, které jsme před ně postavili, vyzkoušeli si prezentaci svých projektů před ostatními účastníky i před porotou,“ uviedla koordinátorka semifinále Eliška Burdová. „Loňské semifinále bylo velmi náročné vzhledem k tomu, že se odehrávalo online. Tento rok již doufáme v prezenční semifinále, které se uskuteční koncem srpna,“ dodala druhá koordinátorka semifinále Kateřina Sochorová.

               V rámci semifinále a finále účastníci vytvárajú experimenty, ktoré sa vypúšťajú do stratosféry. Príprava týchto experimentov je náročná, a preto sú organizátori počas celého procesu účastníkom k dispozícii. Predávajú im potrebné vedomosti a radia im.

               „Experimenty navržené v rámci Expedice Mars vypouštíme na stratosférickém balónu do výšky kolem 30 km nad Zemský povrch, kde jsou extrémní podmínky, jako například velmi nízká teplota – až
-50 °C nebo téměř vákuum. S tím vším naše účastníky seznamujeme a ukazujeme jim, jak pro tyto podmínky správně navrhovat experimenty, aby tyto podmínky vydržely,“ vysvetlil koordinátor tímu pre stratosférický balón Jakub Janoušek.

Do finále sa dostáva už len hŕstka účastníkov. Na jeho konci je vybraná skupina piatich najlepších študentov, ktorí sa zúčastnia simulovaného letu na Mars.

Soutěžící v průběhu soutěže prochází velmi náročnou přípravou. Zkoušíme nejen jejich teoretické znalosti, ale také vytrvalost, psychickou odolnost a schopnost spolupracovat v týmu. Je nutné, aby si posádka letu rozuměla, protože spolu bude muset vydržet v jednom prostoru po dobu 100 hodin,“ uviedol veliteľ simulácie Jan Jurica.

Každý rok sa počas simulácie stane niečo nečakané. Náhly výpadok prúdu, kontaminácia neznámou látkou. Pätica súťažiacich si s týmito situáciami musí dokázať poradiť sama, pretože signál na Zem a späť putuje niekoľko minút.

               Po skončení súťaže sa mnoho finalistov stáva organizátormi. Takmer všetci, ktorí v súčasnosti Expedíciu riadia, si ňou prešli a zažili to isté, čo zažívajú i tohtoroční účastníci. Pre svojich veliteľov má súťaž pripravené taktiež ďalšie vzdelávacie a rozvojové kurzy.

               Expedícia Mars je prvá súťaž v Českej a Slovenskej republike, ktorá poskytuje študentom možnosť vyskúšať si simulovaný let na Mars. Cieľom súťaže je podporovať nadané deti a študentov v ich rozvoji v oblasti vedy a taktiež popularizovať vedu v Českej a Slovenskej republike. V súčasnej dobe patrí medzi popredné české a slovenské projekty, ktoré pracujú s talentovanou mládežou v oblasti prírodných a technických vied. Súťaž je od roku 2021 organizovaná Alumni Scientiae Bohemicae a financovaná MŠMT. Slovenskými partnermi súťaže sú Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity a Astronomický klub Bratislava.