Den druhý byl pro posádku den, kdy přicházela prvotní únava, ale i den ve kterém jsme si zvykali na systém ve které budeme následující dny fungovat. Práce na roveru jsou v plném proudu. Řeší se mnoho technických problémů spojených s tímto projektem – od nenalézání správných součástek a obvodů až po nefungující program a propojení s dálkovým ovládáním na iPadu. Progres je nejen u inženýrky a konstruktéra.

Maruška

Fyzik konečně přináší čerstvé novinky. Můj den začal již velmi brzy (konkrétně ve 4:15), jelikož nastal čas hlídkovat. Určitě jsem ani jednou během hlídky neusnula, a i když se to stalo asi jen desetkrát, stihla jsem sebrat data k projektu WIMP (detekce nabitých částic z temné hmoty) a pokračovat v analýze ze dne prvního.

Hned po výtečné snídani jsem se vrhla na projekt SAMEL, velice citlivý a komplexní experiment týkající se interference (skládání) světla (jupí lasery). Podařilo se mi sice vystrnadit půlku posádky z obyvatelného prostoru, abych mohla interferometr protáhnout a zlepšit tak viditelnost interferenčního obrazce, pozorovat onen interferenční obrazec už ale bohužel ne. Celý den byl silně pracovní a to až do pozdních hodin. Významně ho zpříjemňovalo, tentokrát už opravdu moc dobré, jídlo. Teď už zbývá jen dobrá noc, snad uvidím ten interferenční obrazec alespoň ve snu (počítají se data naměřená ve spánku?)

Poplach – po celé lodi se rozezněl alarm. Zprvu jsme všichni zpozorněli, ale od řídícího střediska postupně přicházely informace, že se jedná o biologickou nákazu.

Vojta (konstruktér)

Začal jsem vařit oběd. K obědu byly těstoviny se sýrovo “špenátovou” omáčkou.) Poté se ucpaly biofiltry a po celé lodi vyhodily hazardní bioodpad. Já a Nelča jsme se to vydali ve skafandrech uklidit.

Celá posádka byla evakuovaná, úkryt na nás čekal v biologické laboratoři. Záchranou pro nás bylo loď dekontaminovat. Všichni jsme museli podstoupit měření základních tělesných funkcí, zda jsme v pořádku – všichni jsme byli (jen u některých lehce zvýšený tep). Vojta konstruktér a Nelča museli celou loď ve skafandrech prohledat, našli celkem 5 ohnisek nákazy, které zlikvidovali.

Vojta (konstruktér)

Nyní všechen ten odpad čeká u přetlakové komory. Přitom jsme zjistili nedostatky skafandrů. Ty jsem byl pověřen opravit.

Než jsem se je vydal opravovat, umyl jsem nádobí a uděl všem nový čaj, který přilétl v již druhé zásobovací sondě. Následně jsem rozebral skafandry a domnívám se, že jsem přišel na důvod proč co nefungovalo a zítra (i v noci) se na to vrhnu.

Samozřejmě jsem během dne pracoval i na biologických experimentech. Po extrakci DNA přišla na řadu výroba želé – byl zvolen zelený čaj a kofola – výsledek za to nestál, víc popisuje Nelča …

Nelča

Po izolování DNA a vytvoření jistě vábných tvarů z želatiny bylo nutné vše sepsat a dát dohromady – nakonec úspěšně. V průběhu dne bylo mým úkolem starat se i to, aby nám vyklíčila semínka řeřichy na agaru (už se tomu snad blíží!)

Také jsme dostali nové zadání experimentu – určit, jak se mění pH kofoly při postupném uvolňování CO2 do okolí. Experimentální část se hezky povedla a tak jsem díky pH papírkům viděla i nějaké hezké barvičky.


Celý pracovní den byl zakončen natáčením videa, jak se žije ve stavu beztíže. To jsem měl na starost já, Vojta popularizátor, aneb ten co také píše tyto pravidelné deníky. Několikrát jsme video přetáčeli, ale výsledek nakonec stojí za to. Následovala už jen večeře a jak jinak než u dalšího dílu seriálu Kosmos. Mě ještě čekalo sestříhat video o ZeroG a dopsat tento palubní deník a poslat vše na Zem.

Za posádku EM24

Vojta